🔥 APSIPIRKE UŽ €30 AR DAUGIAU EURŲ GAUSITE NEMOKAMĄ PRISTATYMĄ Į  PAŠTOMATUS!*

Vaikų saugumas buityje

Vaiko saugumas buityje tėvus dažnai jaudina ne taip smarkiai, kaip vaiko saugumas gatvėje ar viešose įstaigose ir visiškai be reikalo. Pradėti reiktų būtent nuo vaiko saugumo namuose, nuo jo mokymo, elementarių saugumo reikalavimų supratimo.

Mokyti vaiką saugumo normų reiktų pradėti dar tada, kai vaikas neturi galimybės laisvai judėti, t. y., kai jis vos keleto mėnesių amžiaus ir, atminkite, kad geriausias mokymo metodas yra Jūsų pačių pavyzdys. Neišlįskite pro langus, neįbėkite pro užsidarančias duris į liftą ar viešąjį transportą, buityje atsargiai naudokitės peiliais, virtuvėje visada naudokite puodkėles ar rankšluosčius, negerkite vaistų vaikų akivaizdoje, tai yra, laikykitės paprasčiausių taisyklių, kurias stengiatės įskiepyti savo vaikui.

Buityje vaiko tykantys pavojai, į kuriuos reiktų atkreipti dėmesį:

  • Durys.
  • Langai, orlaidės, balkonai.
  • Aštrūs baldų kampai.
  • Aštrūs ir pjaunantys daiktai, elgesys su jais.
  • Vanduo, santechnika.
  • Elektros kištukiniai lizdai, laidai.
  • Centrinio šildymo baterijos ir kiti šilumos šaltiniai.
  • Vaistiniai preparatai.
  • Buitinė chemija.
  • Smulkūs daiktai, kuriuos vaikas gali nuryti, įkvėpti.

Durys

Durys yra bene pirmasis dalykas, su kuriuo vaikas susiduria pradėjęs šliaužioti. Vaikui pradėjus šliaužioti, tėvai, stengdamiesi apsidrausti, dažniausiai surenka visus smulkius daiktus, laidus, uždengia kištukinius lizdus, ​​tačiau visiškai pamiršta, kad masyvios ir sunkios durys gali ne tik prispausti pirštukus, bet ir traumuoti,  atsitrenkus į mažylį durų varčiai. Bet viskas ne taip jau ir baisu, – paaiškinkite vaikui, kad durys ne žaislas, jų negalima naudoti žaidimams. Durims naudokite fiksatorius, stabdiklius, amortizatorius.

Langai, orlaidės, balkonai

Nuo ko pradėti tyrinėti pasaulį, kai visas namas jau ištirtas ir paragautas? Žinoma, stebėti supantį pasaulį pro langą – bet čia slepiasi tiesiog begalė pavojų. Pradedant papuošimais ir kambariniais augalais ant palangės ir baigiant galimybe iškristi pro langą. Pirmiausiai įsitikinkite, kad vaikas savarankiškai negali patekti ant palangės. Jeigu vaikui esant ankstyvo amžiaus tai padaryti nesunku, tai tuomet, kai paaugęs vaikas sugeba pats pastumti kėdę arba taburetę ir ant jos užlipti – apsaugoti vaiką nuo paminėtų pavojų praktiškai neįmanoma.

Šiuolaikinės langų sistemos, siekiant vaikų saugumo, gali būti aprūpintos:

  • Specialiais vaikiškais langų užraktais, kurių neįmanoma atidaryti be rakto.
  • Rankena su raktais.
  • Nuimamais plyšinio vėdinimo elementais.

Stiklo tvirtumas vaidina svarbų vaidmenį, todėl įsitikinkite, kad stiklai yra pakankamai tvirti. Atminkite, kad tinklelis nuo uodų nėra saugumo garantas, o, priešingai, sukuria iliuzinį patikimos atramos įspūdį ir jau ne kartą tapo tragedijos priežastimi.

Baldai

Išmintingi tėvai stengiasi baldus padaryti saugius dar mažyliui gulint lopšyje, naudodami tam specialius  kampų antdėklus – tai teisinga ir išmintinga prevencinė priemonė. Tačiau nereikia pamiršti baldų durelių. Kad vaikas negalėtų patekti į vidų, naudokite blokatorius, specialius užraktus ir durų fiksatorius.

Aštrūs ir pjaunantys daiktai, elgesys su jais

Neverta ir kalbėti, kad visi peiliai, žirklės, peiliukai ir adatos turėtų būti sudėti vaikams nepasiekiamose vietose. Bet, tuo pačiu, nereiktų jais gąsdinti vaikų, o tiesiog paaiškinti elgesio taisykles. Išmokykite vaiką teisingai naudotis žirklėmis, iš pradžių – saugiomis vaikiškomis. Leiskite jam padėti Jums virtuvėje, naudojant plastikinius peilius, kurie lengvai perpjauna vaisius ar virtas daržoves. Uždraustas vaisius yra saldus, todėl, nuo vaiko slėpdami panašius daiktus, tik paskatinsite jo susidomėjimą. Jei naudojate adatą – pasinaudodami specialiais vaikiškais siuvimo rinkiniais, pabandykite paaiškinti siuvimo principus.

Vanduo, santechnika

Maudydami vaiką laikykitės saugumo technikos, nepalikite vaiko vieno vonioje, net jei jums atrodo, kad vandens lygis nekelia grėsmės arba, jeigu vaikas sėdi specialioje kėdutėje. Maudymo metu aprūpinkite vaiką būtinais saugiais žaislais, iš jo regėjimo lauko pašalinkite visus „suaugusiųjų“ prausimosi reikmenis, kuriuos jis gali išpilti, išgerti. Vonioje esantys paviršiai taip pat turėtų saugūs, patikimi ir neslidūs – ar tai būtų kilimėlis vonioje, ar grindų kilimėlis vonios kambaryje. Vonios užuolaidos turi būti patikimai pritvirtintos arba, vaiką maudant, užuolaidas tiesiog nuimkite. Naudokite blokatorius voniai, unitazo dangčio fiksatorius, patikimai uždarykite vonios ir tualeto duris.

Elektros lizdai, laidai

Kištukinių lizdų apsaugų naudojimas – tai būtinas minimumas saugumo užtikrinimui namuose, kuriuose yra mažas vaikas. Be šių apsaugų egzistuoja apsauginės dėžutės arba penalai kištukiniams lizdams, apsauginiai penalai, kuriuose galima paslėpti laidus ir ilgintuvus, taip pat apsauginiai antgaliai ant pačių laidų, jeigu jų paslėpti neįmanoma. Tačiau pirmiausiai patys tėvai privalo paaiškinti, kad žaisti su kištukiniais lizdais ir laidais pavojinga.

Centrinio šildymo baterijos ir kiti šilumos šaltiniai

Šiltuoju metų laiku, esant patalpoje žemai temperatūrai, juo labiau, patalpoje, kurioje yra mažas vaikas, dažnai naudojami šildymo prietaisai. Ir, jeigu šildymo prietaisai, kurių kaitinimo elementai atviri,  klasifikuojami kaip pavojingi, tai šiuolaikiniai tepaliniai šildytuvai (radiatoriai) dažnai laikomi saugiais – o  be reikalo – nes be nudegimo pavojaus egzistuoja dar elektros smūgio pavojus. Panašūs gaminiai turi reguliatorius, kuriuos galima nusukti, nuryti. Centrinio šildymo radiatorius būtina apžiūrėti ar nėra tikimybės juose užstrigti vaiko galūnėms. Virtuvinės viryklės rankenėlėms naudokite specialius apsauginius antgalius, puodus ir keptuves dėkite ant tolimesnių degiklių ir nepalikite vaikų virtuvėje vienų.

Vaistiniai preparatai

Bet kokie vaistiniai preparatai, juos naudojant didelėmis dozėmis, gali pakenkti net suaugusiam žmogui, ką jau kalbėti apie vaiką. Todėl vaistinius preparatus būtina laikyti specialiose gerai užsidarančiose talpose, vaikams nepasiekiamoje vietoje. Tablečių nevadinkite saldainiais, o vaistinių emulsijų – sirupu, visus vaikams skirtus vaistus laikykite originaliose pakuotėse ir neišmeskite instrukcijų, griežtai laikykitės dozavimo ir rekomendacijų. Nesigydykite savarankiškai.

Buitinė chemija

Mamos pagalbininkai, leidžiantys jai lengvai ir greitai valyti, dezinfekuoti ir plauti gali būti realiai pavojingi vaikui. Rinkodaros specialistai, siekdami, kad ploviklių pakuotės būtų ryškios, o jose esantis skystis  kvapnus, supranta pavojų, todėl ant bet kurios pakuotės rasite rekomendacijas laikyti priemonę vaikams nepasiekiamoje vietoje. Jeigu negalite buitinės chemijos patalpinti į pakabinamas dėžes, tuomet saugiai joms paslėpti naudokite užraktus ir fiksatorius.

Smulkūs daiktai, kuriuos vaikas gali nuryti, įkvėpti

Labai dažna problema gali tapti smulkūs daiktai, kuriuos vaikai praryja arba įkvepia. Ko gero, tai dažniausia kreipimosi į vaikų chirurgą priežastis. Daugeliu atvejų objektas gali pasišalinti natūraliai arba būti ištrauktas naudojant nesudėtingas manipuliacijas; sudėtingesniais atvejais gali prireikti chirurginės intervencijos. Ypač pavojingos baterijos (jos gali oksiduotis, chemiškai reaguoti su skrandžio sultimis), magnetai, aštrūs daiktai. Norėdami šio pavojaus išvengti, smulkius daiktus visada laikykite vaikams nepasiekiamoje vietoje. Pirkite žaislus, atsižvelgdami į vaiko amžių ir gamintojų rekomendacijas.

Gali atrodyti, kad vaiko saugumo užtikrinimas pagal visus anksčiau išvardintus parametrus yra sudėtingas ir daug laiko reikalaujantis dalykas, tačiau šiuo metu rinkoje egzistuoja daugybė pagalbininkų – apsauginių dangų, blokatorių, fiksatorių ir pan. Nepalikite vaikų be priežiūros, užtikrinkite jų laisvalaikį saugiais jų amžiui tinkamais žaislais, mokykite pagrindinių saugumo taisyklių ir galite būti tikri, kad padarėte viską, kas įmanoma jūsų vaiko saugumui buityje.

Parašykite komentarą
Nemokamas Pristatymas*

Į paštomatus apsipirkus už €30+.

Geriausia Kokybe

Geriausia prekių kokybe*

Geriausios Kainos

Mažiausios kainos Lietuvoje

Saugus Atsiskaitymas

Paysera / MasterCard / Visa