Mažylis namuose, žinoma, yra didžiulis džiaugsmas, o vaiko sveikata ir saugumas namuose – svarbiausias rūpestis. Bet ne kiekviename amžiaus tarpsnyje vaikučiai gali tinkamai suprasti auklėjamojo pokalbio prasmę, ypač, jeigu ką tik išlipo iš saugaus vaikiško maniežo ir pradėjo tyrinėti supantį pasaulį. Vaikų smalsumas yra beribis – juk daugelį daiktų jie mato pirmą kartą. Todėl svarbiausia apsaugoti vaiką nuo namuose esančių pavojingiausių vietų ir daiktų. Taip pat reiktų atkreipti dėmesį, kad mažylio negalima tyčia gąsdinti kai kuriais dalykais, pvz., elektros prietaisais ar dujine virykle, ankstyvosiose jo vystymosi stadijose, nes dar nėra žinoma, kokios fobijos dėl to gali išsivystyti ateityje. Šioje tėvams skirtoje saugumo atmintinėje yra nemažai patarimų ir pavojingiausių vietų namuose aprašymų. Pradžiai pakanka laikytis tam tikrų saugumo priemonių – mažų mažiausiai, reikia apie jas žinoti. Panagrinėsime keletą pagrindinių vietų bute, kuriose gali grėsti pavojus vaikų sveikatai.
Langai ir balkonai
Neverta aiškinti, kokią grėsmę vaikui kelia kritimas iš aukščio. Nemažą pavojų vaiko saugumui namuose kelia ir langų stiklai, kuriuos galima sudaužyti su žaislu ar tiesiog į juos atsirėmus. Todėl turėtumėte pasistengti, kad baldai, kuriais vaikas gali laipioti, nestovėtų šalia langų angų, palangių ir balkonų turėklų. Kaip papildomą atsargumo priemonę, pavojaus, susijusio su žaislų mėtymu į lango pusę, išvengimui ant stiklo galima užklijuoti lipnią plėvelę. Tai apsaugos stiklą nuo sudužimo šukėmis. Reiktų prisiminti, kad tinkleliai nuo uodų ir vėdinimo tikslu atidaryti langai taip pat kelia didelę grėsmę vaiko saugumui namuose. Tinkleliai nuo uodų, veikiami vaiko svorio, gali lengvai iškristi, o vėdinimo tikslu praverti langai – lengvai atsidaro.
Laiptų pakopos
Šiais laikais yra nemažai namų ir butų, kuriuose įrengti keli aukštai, o vaikų kambariai dažnai būna įrengti viršutiniuose aukštuose. Tokiu atveju, naudojant įvairius įtaisus, būtina uždaryti vaiko prieigą prie laiptų – tam puikiai tinka neaukštos durelės su grotomis ir užraktu viršutinėje dalyje.
Virtuvė
Viena iš dažnai lankomų vietų bute ar name yra virtuvė. Todėl vaiko pasirodymas čia taip pat bus gana dažnas. Šioje patalpoje yra daugiausiai daiktų ir technikos, galinčių turėti įtakos vaiko saugumui namuose. Visų pirma, tai įkaistantys prietaisai, arba dujinė ar elektrinė viryklė. Nors yra daugybė gaubtų ir ekranų, užkertančių kelią galimybei reguliuoti dujų tiekimą ar įjungti kaitinimo elementus, vis dėlto, geriausia nepalikti vaiko virtuvėje be priežiūros. Bet, kadangi nuolat stebėti vaiką ne visada įmanoma, reikia užtikrinti bent jau pagrindines atsargumo priemones. Būtent:
1. Visas chemines medžiagas – ploviklius ir dezinfekavimo priemones – rekomenduojama padėti kuo aukščiau.
2. Šiukšliadėžę geriau įdėti į užsidarančią dėžę.
3. Visus aštrius daiktus, pavyzdžiui, peilius ir šakutes, taip pat geriausia laikyti kuo aukščiau.
4. Šaldytuvus ir orkaitę rekomenduojama aprūpinti uždedamais užraktais.
5. Indus taip pat rekomenduojama padėti kuo toliau nuo vaiko akių.
Baldai
Nemažą pavojų vaikams kelia ir baldai, esantys patalpose, kuriose vaikas leidžia laiką. Norint užtikrinti vaiko saugumą namuose, rekomenduojama ant aštrių baldų kampų pritvirtinti minkštus antdėklus, o stalčiams ir spintoms įrengti fiksavimo mechanizmus.
Kištukiniai lizdai ir elektros prietaisai
Siekiant didesnio užtikrintumo dėl vaiko apsaugos nuo elektros smūgio, nepalikite veikiančių elektros prietaisų be priežiūros. Kištukiniams lizdams parūpinkite specialias apsaugas.
Vonios kambarys
Dušo ir vonios kambariai taip pat pavojingi mažyliui. Siekdami užtikrinti vaiko saugumą namuose, nepamirškite šios neatsiejamos namų ir butų dalies. Čia pageidautina visus buteliukus ir tūbeles su šampūnais, kremais ir dantų pastomis laikyti atokiau nuo vaiko akių. Ant grindų geriausia pakloti sausą kilimėlį, kuris apsaugos nuo slydimo. Ir, svarbiausia, kad maudant mažylį, jis nei sekundei negali būti paliktas vienas vandens pilnoje vonioje.
Tai toli gražu ne visas namuose mažyliui gresiančių pavojų sąrašas, pateiktas tėvams skirtoje saugumo atmintinėje. Tačiau, atsižvelgdami į konkrečias būsto sąlygas ir aplinką, galite savarankiškai nustatyti ir neutralizuoti pagrindines grėsmes, galinčias turėti įtakos vaiko saugumui namuose. Kvalifikuotas ir atsakingas požiūris gali apsaugoti tėvus nuo nemalonių akimirkų.